לוגו סילבר קסטל

לוגו סילבר קסטל

איך תשפיע הפלישה הרוסית לאוקראינה על מחיר הביטקוין?
האם ניתוק אפשרי של רוסיה מה-SWIFT (מערכת התשלומים העולמית) יוביל ליצירת מטבע קריפטו רובל, או לביקושים עודפים לביטקוין? אלי מיזרוח, מנכ"ל בית ההשקעות בקריפטו סילבר קסטל, מנתח את השפעות המלחמה באוקראינה על זירת המטבעות הדיגיטליים ועל מגמות המסחר בביטקוין.
אלי מיזרוח | סילבר קסטל | 3.1.22
השווקים והביטקוין ירדו – מי יתקן קודם?

הבורסות בעולם הגיבו בשבוע שעבר בירידות שערים על פרוץ המתקפה הרוסית באוקראינה - וכך גם הביטקוין. אם בעבר ראינו חוסר קורלציה בין המסחר בשווקים למסחר בביטקוין, כמייצג זירת הקריפטו, בחודשים האחרונים המגמה השתנתה: כשהשווקים יורדים, הביטקוין יורד איתם.

זה קורה בגלל שיש יותר ויותר גופים מוסדיים שמחזיקים ביטקוין כחלק מתיק השקעות רחב. במצבים של Flight to Cash (בריחה למזומנים), אותם מוסדיים מוכרים החזקות קריפטו ולכן הביטקוין מתנהג בדומה לשווקים בירידות. עם זאת, בהמשך הדרך, בתיקונים, הביטקוין מתנתק מהשווקים וחוזר לקורלציה נמוכה עד אפסית מולם.


אוקראינה ורוסיה יפנו לקריפטו

אם נסתכל על השפעת הלחימה באוקראינה על המסחר, אנחנו סבורים כי קיים סיכוי גדול יותר שהקריפטו ובמיוחד הביטקוין יתקנו כלפי מעלה מהר יותר מהשווקים. זה צפוי לקרות משתי סיבות עיקריות: המצב באוקראינה והמצב ברוסיה.

נתחיל באוקראינים עצמם. מלחמה מתנהלת במדינה שלהם וקיים חשש ממשי ליציבות המערכת הבנקאית האוקראינית. אנחנו כבר רואים זינוק של פי שלושה במסחר בדולר-קריפטו בבורסה המקומית בתוך כמה ימים. יכול להיות שלא מעט אנשים שם אומרים עכשיו לעצמם: "אני הולך להיות פליט, לעבור מאוקראינה לפולין או הונגריה ולא בטוח שתהיה לי גישה לכסף שלי בבנק. אולי עדיף שאעביר הכל למזומן או קריפטו".

המצב ברוסיה חשוב ומעניין לא פחות, בהקשרי קריפטו. הרי מדברים כל הזמן על סנקציות ועל ניתוק מה-SWIFT, כך שבהחלט ייתכן שגם הרוסים מתחילים לחשוש ליציבות המערכת הבנקאית שלהם, וינסו להקדים הגבלות על משיכת כסף מחשבונות הבנק.

ככל הידוע, ממשלת רוסיה עצמה מחזיקה כמות גדולה מאוד של קריפטו, בעיקר ביטקוין. כך שאם אכן ינתקו אותה ממערכת התשלומים העולמית, ייתכן שתנסה להתמודד עם זה דרך מסחר בקריפטו. הממשלה הרוסית יכולה גם לאמץ את המודל הסיני, שם הממשלה יצרה מטבע מדינתי בקריפטו. פתרון כזה יאפשר לרוסיה להתחבר למערכות סליקה אלטרנטיביות, בין השאר מול סין.


הסנקציות ופוטין

חשוב לציין נקודה נוספת: רוסיה אחראית כיום לכ-11% מסך כריית הביטקוין בעולם, מקום שלישי בדירוג העולמי. פוטין התייחס לנושא הזה לפני כשבועיים, דיבר על הסדרה ורגולציה ואמר שלרוסיה יש "יתרונות מיוחדים" בתחום זה, של כריית ביטקוין משטחה. זה מאוד משמעותי, בעיקר על רקע התגבשות הסנקציות על רוסיה והחיפוש אחר עוד דרך לסחור עם העולם לא דרך המערכת הבנקאית.

​הסנקציות עשויות לגרום לפוטין ללכת בכוח רב יותר על המסחר בקריפטו. זה מה שקרה באיראן ב-2018, לאחר שהוטלו סנקציות על המדינה. שם זה התחיל אצל הציבור, עדיין היה לא חוקי, אבל אז הממשלה האיראנית אישרה את זה והתחילה לקחת עמלה מהכורים. בדרך כלל, מדינות או ארגונים תחת סנקציות הולכים חזק על קריפטו, בעיקר על ביטקוין. ראינו את זה בצפון קוריאה, אפילו בחמאס בעזה - ועכשיו נראה את זה כנראה גם ברוסיה.
שטר רובל רוסי עם מטבע ביטקוין וקליע

שטר רובל רוסי עם מטבע ביטקוין וקליע